Ми на зв’язку

Показові справи та перемоги у судах “Громадського Контролю” у 2023 та 2024 роках

ГО “Платформа Громадський Контроль” виграла низку судових справ, які стосувалися захисту суспільних інтересів жителів Дніпра протягом 2023-2024 років. Серед них – оприлюднення списку бомбосховищ, скасування генплану Дніпра, надання інформації про поїздки депутатів за кордон та інші. У цій публікації розповідаємо про судові кейси, які мали позитивні результати за цей період часу.

Виграні суди у 2023 році

Перелік бомбосховищ у Дніпрі

Одна зі справ стосувалася того, що ми домоглися від міськради публікації списку бомбосховищ. Тому що люди повинні знати, де розташовані укриття, щоб у них була можливість переждати ракетну атаку.

Укриття у Дніпрі
Укриття у парках Дніпра. Фото: Суспільне Дніпро

Цю справу “ГромКонтроль” виграв у суді. А міська влада ще до остаточного рішення була змушена опублікувати перелік бомбосховищ.

Важливим моментом у цій справі є те, що від початку повномасштабного вторгнення міська рада протягом року не оприлюднювала цей список, яким могли б скористатися містяни, тим самим наражаючи їх на небезпеку.

Але все-таки вони це зробили під тиском судового рішення, хоча мали б зробити це набагато раніше, бо це є безпосередній обов’язок міської ради — інформувати містян щодо того, де вони можуть сховатися від ракетних ударів.

Бо у цьому випадку йдеться про збереження життя та здоров’я людей. Подробиці цього судового кейсу можна прочитати тут.

Надання інформації про будівництво метро у Дніпрі

Ми просили копії документів у КП “Дніпровський метрополітен” щодо будівництва метро — договір, акти виконаних робіт та інформацію щодо того, скільки коштів було сплачено за виконані роботи.

Оскільки нам відмовилися надати ці документи, ми звернулися до суду. “ГромКонтроль” виграв суд, але «Дніпровський метрополітен» вже понад рік не виконує рішення суду, яким його зобов’язали надати запитувану інформацію. 

У 2023 році справа дійшла до апеляційної інстанції, але станом на грудень 2024 року цей процес ще триває.

Це важливий кейс, бо люди мають розуміти, куди саме направляють кошти, які місто отримало від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Детальніше про цю справу можна прочитати тут.

Скасування генплану Дніпра

У 2020 та 2021 роках міська влада внесла зміни до генерального плану міста Дніпра без проведення громадських обговорень, що є порушенням закону.

Крім того, депутати порушили періодичність внесення змін до генплану. Міняти його можна не частіше одного разу на п’ять років. Поте до цього зміни вносили у 2017 році.

Зважаючи на ці обставини, ми звернулися до суду, який виграли у 2023 році. Детальніше з цією справою можна ознайомитися за посиланням

Благоустрій 20 га прибережної зони на Набережній Перемоги

Виконком Дніпровської міської ради дозволив яхт-клубу «Січ» провести благоустрій прибережної зони по вул. Набережної Перемоги у 2021 році.

На цій ділянці для вказаних робіт віддали близько 20 гектарів землі.

Це знову сталося без громадських обговорень. Територія прибережної зони могла відійти яхт-клубу «Січ», а вони у свою чергу могли проводити там забудову.

Згідно із законом, благоустрій тут мала б проводити міська рада, а не приватна організація.

Суд скасував рішення про надання дозволу на проведення благоустрою на цій ділянці.

Апеляційний суд залишив рішення першої інстанції без змін. Детальніше про ці та інші справи ви можете дізнатися у відео.

Виграні суди у 2024 році

Призначення нових управителів багатоквартирних будинків у Дніпрі

У кінці 2019 року міськрада провела конкурс та обрала компанії, які мали обслуговувати багатоквартирні будинки у Дніпрі. 

Але зробили це з порушенням законодавства, в результаті чого рентабельні будинки віддали приватним компаніям, а збиткові — комунальним. До того ж прибуткові будинки отримали фірми, які пов’язані з партією «ОПЗЖ» та братами Дубинськими.

Суд підтримав нашу сторону та визнав, що управителів обрали незаконно. Жителі Дніпра, які оплачували послуги управителів протягом двох років, можуть через суд повернути кошти, бо тариф визнали незаконним. Детальніше з цією справою можна ознайомитися тут.

Збереження історичної будівлі “Палацу Профілактики”

Через бездіяльність місцевої влади та міського комунального підприємства будівля “Палацу профілактики” станом на зараз практично зруйнована.

Руйнація Палпцу Профілактики у Дніпрі

Цьому можна було б запобігти, коли будівля отримала перші пошкодження в результаті пожежі.

Але міська влада знехтувала своїми обов’язками та не охороняла пам’ятку історичної спадщини та своєчасно не проводила ремонтні роботи.

Це дуже важливий момент, бо саме на міськраді лежить відповідальність щодо захисту історичних пам’яток. У Дніпрі їх небагато, тому важливо зберігати саме історичні споруди.

Щоб зберегти цю будівлю, “Громадський Контроль” звернувся до суду. Суд підтримав нашу позицію та зобов’язав міськраду та відповідне КП провести роботи та законсервувати історичну споруду.

Але рішення суду досі не виконане. Детальніше про хід цієї справи читайте за посиланням.

Справа щодо будівництва метрополітену

У 2024 році по справі щодо будівництва метро у Дніпрі представники “Дніпровського метрополітену” дійшли до касації, але програли її.

Рішення апеляції залишили у силі, тобто метрополітен має надати запитувані копії документів щодо будівництва метро. Але рішення суду посадовці не виконують.

Щодо цієї справи варто розуміти такий момент – Держаудитслужба (ДАСУ) під час проведення ревізії КП “Дніпровський метрополітен” виявила фінансові порушення, які призвели до збитків у розмірі 353 млн грн (у період з 01.01.2017 по 31.10.2020).

Також ми маємо інформацію, що певні роботи, які проводили, були фіктивними. Тому це показова справа, бо люди мають знати, куди місто витрачає кошти, які нам надали під кредит європейські банки. Варто розуміти, що саме було зроблено за ці кошти, тому що повертати ми їх будемо дуже довго. І це має бути відкрита інформація для громадян.

Петиція “Гроші на ЗСУ”

У 2023 році жителька Дніпра створила петицію, в якій просила перекинути на ЗСУ гроші, які, зокрема, планували направити на піар міськради (непрофільні видатки).

Авторка зазначила, що виділяти кошти на ці послуги є недоцільним під час війни, бо це ніяк не наближає країну до перемоги. За петицію проголосували понад 3000 містян.

Проте міська рада так і не розглянула петицію на підтримку ЗСУ. Суд зобов’язав Бориса Філатова належним чином розглянути петицію, поставивши це питання на голосування.

Але і після цього міська рада знову намагалася проігнорувати судове рішення. Фактично міська рада боїться політичної відповідальності, тобто публічного розгляду цього питання.

Через те, що ця справа отримала публічний розголос та розглядалась у судах, міська рада потроху виділяла кошти на ЗСУ, тому ця ініціатива має позитивні результати щодо виділення додаткових коштів на допомогу українській армії. Детальніше про цю справу читайте тут.

Недопуск громадян у будівлю міської ради Дніпра

Ще один кейс, на який варто звернути увагу, стосується розпорядження міського голови щодо обмеження пропуску людей у приміщення міської ради.

Проте ми вважаємо, що це є порушенням базових аспектів демократії. Тому що громадяни мають право приходити на сесії та висловлюватися щодо важливих питань, за які голосують депутати.

Наприклад, щодо підвищення тарифів, внесення змін у генплан міста, забудови парків тощо. Інакше ми можемо говорити про те, що рішення приймають у закритому форматі, що також є  порушенням.

Наразі ми виграли першу інстанцію по цій справі. Суддя виніс рішення про те, що розпорядження Бориса Філатова було незаконним та скасував його. Деталі цієї справи ви можете дізнатися за посиланням.

Після рішення суду людей вже стали запускати на сесію, проте це теж виглядає як “допуск з обмеженнями”. Громадяни перебували на балконі та спостерігали за сесією через скло.

Відпочинок депутатів міськради Дніпра на Мальдівах під виглядом службового відрядження

У вересні у ЗМІ опублікували новину про те, що депутати Дніпровської міськради Сергій Пустовий та Євген Кривошеєв від партії «Пропозиція», а також Каміль Примаков від «Європейської солідарності» відпочивали на Мальдівах.

Вони мали взяти участь у міжнародній конференції з відновлення міста, але замість цього поїхали із дружинами на курорт на Мальдівах.

Депутати міськради Дніпра відпочивають на Мальдівах
Кривошеєв Євген разом з дружиною. Фото: Інсайдер UA/Telegram

Ми попросили міськраду надати інформацію про поїздки за кордон цих депутатів. Але у відповіді нам відмовили, тож ми звернулись до суду.

Ми виграли першу інстанцію, тому документи мають надати, або зробити це після рішення апеляційного суду.

Також ми зверталися до обласної ради з аналогічним запитом. Пройшли три суди у першій інстанції та виграли і цю справу. Виборці мають розуміти, що роблять депутати під час поїздок за кордон – чи дійсно вони їздять у службові відрядження, або ж організовують собі відпочинок у теплих краях.

Також люди мають знати, як себе поводять депутати, представляючи Україну за кордоном.

***

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Платформа Громадський Контроль” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

ПОДІЛИТИСЯ