У Дніпропетровській облраді знову відбуваються “дивні” історії. Голова облради Микола Лукашук доволі тривалий період тримав на посаді директора КП “Аульський водовід” Олександра Бурчака, який може мати відношення до розкрадання 115 мільйонів гривень бюджетних коштів. Мова йде про завищення цін на тендерах. Історія не нова, а відповідати за цей злочин схоже ніхто не збирається. Подробиці — читайте у публікації “Громконтролю” та дивіться у відео.
Всього від початку повномасштабного вторгнення КП “Аульский водовід” отримало понад 1,5 млрд грн з обласного бюджету. Наразі ж відомо, що принаймні 115 млн грн зникли у невідомому напрямку, а НАБУ розслідує масштабні розкрадання на тендерах цього підприємства.
Завищення цін на закупівлях “Аульського водоводу”
“Аульский водовід” — це велике підприємство, яке постачає воду багатьом водоканалам на Дніпропетровщині. Керує цим КП Олександр Бурчак, якого призначили у квітні 2022 року на цю посаду.
У 2023 році це підприємство оголосило закупівлю на ремонти водогонів на 350 млн грн.
І це тільки одна із закупівель, яку ми проаналізували.
В результаті ми виявили що завищення вартості труб та іншого обладнання становило близько 119 млн грн. Тобто це завищення цін на 55%.
При цьому в ухвалах суду йдеться про те, що НАБУ стверджує, що тільки на трубах завищення цін становить 115 млн грн, які на цьому тендері коштували 256 млн грн. А це завищення майже на 50%.
Виконавець робіт — фірма “Асінктон Строй”, яка пов’язана із братами Дубинськими. Їх же самих наразі розшукує ФБР за їхню ймовірну участь в іпотечному шахрайстві в Каліфорнії.
Проєктно-кошторисну документацію склала «Проєктна група «Наш Дім», а експертизу проєкту провели експерти ДП «ЖИЛКОМ».
“Аульський водовід” не надав документи на запит НАБУ
Наразі НАБУ проводить розслідування, у зв’язку з чим попросило КП надати акти виконаних робіт. Проте Олександр Бурчак відмовився надати запитувані документи.
Після цього НАБУ звернулось до суду щодо стягнення штрафу з Бурчака у розмірі 4250 грн.
У цьому випадку важливо розуміти, що підприємство підпорядковується Дніпропетровській обласній раді.
А керує облрадою Микола Лукашук, який ніяким чином не відреагував на зникнення 115 млн грн.
Складається враження, що окремі посадовці можуть отримати ось такі “додаткові бонуси” до своєї роботи.
Хоча навіть таке “заохочення” є занадтим. І це не єдина історія, яка останнім часом відбулась за лаштунками облради.
Раніше “Громконтроль” розповідав у відео про те, що ексдепутата облради від партії «Укроп» Віктора Боняка, у якого виявили арсенал зброї, Микола Лукашук призначив керівником комунального закладу. І знову ж нічого дивного, коли це відбувається в облраді.
Тільки у 2023 році на рахунок цього КП з обласного бюджету перерахували 731 млн 262 тис. грн (дані на 3 сторінці документа).
У 2024 році це КП майже кожного місяця отримувало кошти з обласного бюджету — всього понад 360 млн грн.
Відбувається ж це таким чином, що саме підприємство має формувати запит на обласну раду щодо потреби у коштах, а облрада закладає цю суму у бюджет. Важливо розуміти, що це вже політична відповідальність Миколи Лукашука.
Микола Лукашук пообіцяв “звільнити винних”
Обшуки по цій справі відбулись ще на початку 2024 року, а влітку керівник КП відмовився надавати документи.
Проте до виходу нашого відео про цю справу (28 листопада 2024 року) Микола Лукашук ніяк не відреагував на наші запити щодо цього злочину. Вже після того, як опублікували відео, він телефоном зв’язався із нами та пообіцяв “усіх винних звільнити”.
Але попри це все одно складається враження, що його влаштовує, що керівником комунального підприємства залишається людина, яка перебуває під слідством у справі про розкрадання коштів.
Тому що він має бути в курсі цієї ситуації, але нічого не робив щонайменше протягом пів року.
Микола Лукашук може ініціювати службову перевірку, за результатами якої він має право розірвати трудовий договір із Бурчаком.
Крім того, він міг би відсторонити керівника комунального підприємства на певний час, проте це не вирішило б проблему на 100%. Тому що ми прекрасно розуміємо, що наміри зробити щось подібне можуть на довгий період лишитися тільки намірами.
Зокрема, це стосується обіцянки Миколи Лукашука ліквідувати КП “Спецавтобаза”. Проте це не завадило виділити цьому підприємству у 2024 році 4,5 млн грн.
Бурчака все-таки звільнили з посади керівника “Аульського водоводу”
Зрозуміло, що голова облради чомусь затягує з рішенням про звільнення Бурчака. І тут виникає питання — можливо, Микола Лукашук не довіряє документам НАБУ? Хоча “Громконтроль” також проаналізував ціни, порівняв їх з ринковими та побачив це завищення.
Варто зазначити, що Олександра Бурчака дійсно звільнили. Сталося це 16 грудня, про що йдеться у розпорядженні голови обласної ради. Тож все-таки маємо позитивні результати по цій справі.
У справах щодо розкрадання бюджетних коштів дуже важливий розголос, тому що це не єдина історія, в якій є відповідальні за подібні злочини, але ми чомусь рідко бачимо, що хтось отримує реальне покарання.
Сподіваємося, що в цьому випадку правоохоронці більш відповідально підійдуть до того, щоб довести цю справу до кінця, а результатом стане те, що відповідальні особи отримають покарання.