У зв’язку з тим, що у Дніпрі вже є випадки руйнування пам’яток архітектури, ми запросили копії охоронних договорів на усі об’єкти культурної спадщини на території міста. Проте у міськраді чомусь вважають, що ця інформація не є публічною. Хоча громада має право знати, чи має місцева влада офіційні повноваження для охорони пам’яток. Як отримати охоронні договори на історичні пам’ятки — дізнайтесь у публікації.
У вересні 2024 року “Громконтроль” звернувся із запитом до Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради та попросив надати копії охоронних договорів на 140 пам`яток архітектури та містобудування, взятих на державний облік на території Дніпра (наразі ж у цьому списку на сайті управління зазначені 139 пам’яток – ред.).
Чи можна отримати охоронні договори на історичні пам’ятки: позиція суду
Але Управління з питань охорони культурної спадщини відмовилося надати цю документацію. Відповідь аргументували тим, що запитувана інформація не є публічною.
У цьому випадку мова йде про захист суспільного інтересу місцевих жителів, бо люди зацікавлені у тому, щоб зберегти історію власного міста та його культуру. Щоб отримати запитувані документи, ми звернулися до суду.
У цій справі вже маємо перші позитивні результати. Суд першої інстанції визнав, що відмова у наданні запитуваної інформації була незаконною та зобов’язав Управління з питань охорони культурної спадщини надати запитувані копії охоронних договорів. Розгляд справи продовжується в апеляційній інстанції.
Кейс щодо захисту Палацу Профілактики у Дніпрі

У подібних справах велику роль відіграє публічний розголос та захист прав у судовому порядку. Адже запитувана інформація напряму стосується інтересів жителів міста Дніпра, які мають право бути в курсі того, чи дійсно пам’ятки культурної спадщини перебувають під охороною.
Як захистити занедбану культурну спадщину в Україні
Раніше ми писали про кейс щодо захисту пам’ятки культурної спадщини у Дніпрі, а саме про “Палац Профілактики”, який практично був зруйнований через недбалість посадовців.
У суді ми відстояли право на збереження культурної спадщини, з подробицями цієї справи можна ознайомитися за посиланням. Варто зазначити, що охоронний договір на будівлю “Палацу Профілактики” чомусь був підписаний несвоєчасно, що з’ясувалося вже під час судового розгляду.
Суд зобов’язав міськраду Дніпра привести до належного стану «Палац профілактики»
Тому ми вирішили з’ясувати, які пам’ятки архітектури у Дніпрі мають охоронні договори. Бо існують ризики, що місто може втратити ще не одну пам’ятку архітектури.
Таким чином громадськість може проконтролювати, чи дійсно місцева влада виконує покладені на неї повноваження щодо захисту культурної спадщини.
У свою чергу посадовці мають інформувати населення про те, що проводять певні заходи з охорони культурної спадщини. Бо за законом місцева влада має захищати історичні об’єкти від руйнувань та знищення шляхом проведення ремонтів або реставрації.
***
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.