Міська влада Дніпра, прикриваючись будівництвом спорткомплексу, мала намір знищити частину парку “Дружба” на Слобожанському проспекті. Тут планували звести спортивно-видовищний комплекс, вартість якого мала б бути близько 2 млрд гривень. “ГромКонтроль” звернувся до суду, щоб зупинити незаконну забудову зеленої зони.
Лісопарк “Дружба” розташований на в’їзді у Дніпро, його площа становить понад 100 гектарів землі.
У 2021 році обласний Департамент капітального будівництва оголосив тендер на 43,9 млн грн. За ці кошти мали виконати проєктні роботи щодо будівництва багатофункціонального спортивно-видовищного центру на території парку “Дружба”.
А вже у 2022 році мерія Дніпра винесла рішення, в якому зазначено, що вона передає 5,6 гектара парку КП “Дніпровський спортивно-видовищний центр” (ЄДРПОУ 25518364). На цій території і мали провести забудову.
При цьому місцевих жителів не проінформували про ці зміни, громадських обговорень проведено не було. Детальніше про хід цієї справи можна прочитати тут.
Важливо розуміти, що у цьому випадку міська влада у черговий раз порушила суспільний інтерес містян, які намагалися захистити та зберегти зелену зону на лівому березі Дніпра.
Парк “Дружби” є дуже важливим для жителів цього району, бо у цій частині міста небагато інших зелених зон.
А знищення частини території цього парку може бути лише початком масштабної вирубки дерев у цьому місці.
Будівництво планували проводити вже під час повномасштабного вторгнення, у цей час тут звели паркан та хотіли проводити роботи. І тут також виникає питання — наскільки це було доцільно робити саме у цей період?
Якщо міська влада хоче проводити забудову на території парку, вона має провести громадські слухання. Тому що місцеві мешканці мають бути в курсі подібних змін, особливо якщо це стосується питання забудови зеленої зони у середмісті.
Ми проаналізували документи та виявили, що наміри місцевої влади щонайменше суперечать генплану міста. Після чого звернулися до суду, пройшли дві інстанції та отримали позитивні результати.
Суд першої та апеляційної інстанцій визнали рішення міськради про передачу 5,6 га парку для будівництва спорткомплексу незаконним та зобов’язали скасувати його.
Цю ділянку зобов’язали повернути громаді міста, а комунальне підприємство мало припинити нею користуватися. Після рішення суду паркан прибрали, а будівництво зупинили. Землю мали повернути у власність громади.
На жаль, історія із парком “Дружба” на цьому не завершилася. У листопаді 2024 року Верховний Суд підтримав позицію міської ради та фактично дозволив забудувати зелену зону, скасувавши рішення попередніх інстанцій.