Ми на зв’язку

Суд зобов’язав міськраду Дніпра привести до належного стану «Палац профілактики»

«Палац профілактики», який розташований по вул. Госпітальній, 1 (раніше — Щербаня) — одна з історичних будівель у Дніпрі, яка руйнується на очах у місцевих жителів через бездіяльність місцевої влади. Її збудували у 1927 році за проєктом архітектора Олександра Красносельського. До 2017 року споруда перебувала у задовільному стані, коли у її приміщеннях розташовувалась міська поліклініка, пізніше ж будівля перетворилася на руїни. У 2024 році суд вирішив, що міськрада має відновити занедбану споруду.

Історія будівлі

«Палац профілактики» збудували у 20-х роках XX століття для надання медичних послуг робітникам заводу ім. Петровського.

Під час військових дій в 1941–1943 рр. споруда зазнала значних пошкоджень: були зруйновані дах, частина декору (скульптури, надпис і т.д.), вигоріли дерев’яні перекриття, вікна та двері. В післявоєнний час будівлю відбудували з деякими змінами.

А у 1996 році споруду визнали пам’яткою архітектури міського значення, цей статус вона має і дотепер.

Як пам’ятка архітектури перетворилася на руїни

До 2017 року у будівлі розташовувалась міська поліклініка. У цей період приміщення «Палацу профілактики» підтримували в належному стані — там проводили необхідні ремонтні роботи.

Але через аварійний стан пам’ятки та нібито у рамках медичної реформи медзаклад переїхав в інше приміщення. А у 2019–2020 роках у будівлі відбулися пожежі, що призвели до руйнації даху та частини перекриттів. Також були знищені більшість вікон та дверей. З того часу споруда перебуває в занедбаному стані, а за останні 3-4 роки перетворилася на руїни.

За даними ЗМІ, у кінці 2019 року «Палац профілактики» ще перебував у придатному для реставрації стані. Непошкодженими були стіни та покрівля — за винятком невеликої ділянки у лівому крилі. Занедбаними, але цілими були коридори, вестибюлі, міжповерхові сходи та кабінети. Станом на квітень 2024 року збереглася лише фасадна частина будівлі, даху та перекриттів вже немає.

Історія про охоронний договір, який передбачає відновлення історичної будівлі

У 2018 році історичну будівлю передали на баланс КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю Дніпровської міськради» (тепер КП «Міські активи»). Комунальне підприємство мало відновити пам’ятку архітектури та було відповідальне за її збереження.

За даними ЗМІ, наприкінці 2019 року на підприємстві повідомили, що коштів на реконструкцію у міському бюджеті немає. Попри те, що вже шостий рік пам’ятка архітектури перебуває на балансі КП, відновлювати її ніхто не збирається. Це говорить про халатність посадовців, безвідповідальність та нехтування своїми службовими обов’язками.

Варто зазначити, що у 2021 році споруду вже намагалися приватизувати, але це рішення скасували.

У 2023 році ми подали документи до суду про доєднання до справи, яку подала прокуратура по захисту і відновленню історичної будівлі. У цьому ж році Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради уклало з КП «Міські активи» охоронний договір стосовно захисту будівлі від руйнації та її відновлення.

Зокрема, в охоронному договорі передбачено:

  • замовлення науково-проєктної документації та проведення протиаварійних та/або невідкладних консерваційних робіт;
  • замовлення та проведення науково-дослідних робіт, замовлення науково-проєктної документації та проведення ремонтно-реставраційних робіт.

Що вирішив суд

Через те, що міськрада оформила охоронний договір, посадовці вмовили прокуратуру відмовитись від позову.

Проте ми на цьому не зупинилися та дійшли до Верховного Суду, оскільки суд першої інстанції повноцінно не долучив нас до справи. Верховний Суд вирішив, що справу мають почати спочатку, а Дніпропетровський окружний адмінсуд залучив нас до участі у розгляді справи.

Прокуратура висунула наступні вимоги:

  • визнати незаконною бездіяльність Дніпровської міськради та КП «Міські активи», яка призвела до руйнації пам’ятки;
  • провести консервацію та реставрацію пам’ятки архітектури.

У суді керівник КП «Міські активи» Даниїл Селін повідомив, що згідно з охоронним договором, роботи заплановані з 2023 по 2026 рік. Проте за цей час будь-які відновлювальні чи консерваційні роботи не проводили.

Представник міськради зазначив, що будівлю передали на баланс комунального підприємства ще у 2018 році, тому мерія не могла брати участь в охороні пам’ятки та проводити роботи на цьому об’єкті. Але коштів для відновлення будівлі теж не виділили.

Він додав, що після укладання охоронного договору міськрада замовила розроблення науково-проєктної документації для проведення протиаварійних та консерваційних робіт. Проте не зміг відповісти на питання, чи були проведені якісь відновлювальні роботи за цей період.

За словами керівника КП «Міські активи», проєкт вже розробили та затвердили у Дніпропетровській ОВА. У суді він зазначив, що після виділення коштів зможуть розпочати роботи на об’єкті.

Відповідаючи на питання, чому охоронний договір уклали лише у 2023 році, а не раніше, Даниїл Селін сказав, що це сталося через те, що право управляв будівлею Дніпровський центр ПМСД №6 до вересня 2022 року. Посилаючись на Господарський кодекс, він сказав, що нібито до цього часу управляти та розпоряджатися спорудою мала лікарня: «Підприємство не могло проводити ніяких робіт поки об’єктом керувала інша юридична особа».

Суддя ж наголосила, що балансоутримувач має контролювати, як експлуатують будівлю, бо у той період за стан об’єкта відповідали КП та медзаклад. Проте нам стало відомо, що оперативне управління зняли з медзакладу у 2019 році.

Цікаво, що працівники «Міських активів» неодноразово зверталися до поліції з заявами щодо того, що невідомі розкрадають залишки споруди. Складається дивна ситуація, що балансоутримувач зміг подати заяви до правоохоронних органів, але проводити відновлювальні роботи або укласти охоронний договір до 2023 року не мав можливості.

Ми вважаємо, що охоронний договір — це лише формальність, а міська рада уклала його для того, щоб справу закрили. Насправді пам’ятку ніхто не збирався охороняти та приводити її у належний стан. Ймовірно, що з часом її виключать з реєстру, знесуть залишки будівлі та почнуть проводити на цьому місці забудову.

Отже, з 2018 року посадовці проводили тільки паперову роботу щодо охорони будівлі, реставраційних робіт проведено не було. За те, що пам’ятка архітектури практично знищена, ніхто відповідати не хоче — ні міська рада, ні балансоутримувач.

Варто зазначити, що за руйнацію пам’ятки має відповідати Дніпровська міська рада. На сесії мали б виділити кошти на реставрацію будівлі, а комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем, повинно слідкувати, щоб пам’ятка не руйнувалася. Поки що ми бачимо, що через бездіяльність посадовців міськради громада може втратити унікальну історичну споруду.

23 травня суд визнав, що міськрада незаконно не відновлювала будівлю «Палацу Профілактики», що призвело до її руйнації. Також суд вирішив, що міськрада та КП «Міські активи» мають привести до належного стану пам’ятку архітектури, провівши реставраційні роботи та законсервувати її.

Рішення суду ще не набрало чинності, триває час на апеляційне оскарження.

Схема знищення у Дніпрі історичних будівель

Проте це не єдиний випадок знищення історичної спадщини у Дніпрі. Аналогічна ситуація склалась і з будівлею лікарні «Червоного Хреста» у центрі міста, яка мала статус пам’ятки архітектури.

Все почалося з того, що там відбулася пожежа, а згодом через суд будівлю виключили з реєстру пам’яток архітектури. Це дозволило міській раді надати дозвіл на знесення споруди та передати цю землю забудовнику.

Замість цього на місці колишньої пам’ятки та медзакладу побудували багатоповерховий житловий комплекс.

Компанія, яка його будувала, має відношення до бізнесмена та друга міського голови Дніпра Геннадія Корбана і керівника обласного осередку «ОПЗЖ» Геннадія Гуфмана. Схема знищення пам’ятки дуже нагадує історію, яка наразі відбувається з «Палацом профілактики».

***

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

ПОДІЛИТИСЯ