В період повномасштабного вторгнення на територіях Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей росія проводить фейкові референдуми. Ми вже бачимо, що деякі українці голосують, або беруть участь у так званих “виборчих комісіях”. Детальніше про те, яка відповідальність за колабораціонізм чекає на цих людей, читайте у публікації.
Важливо розуміти, що те, що росіяни називають “референдумом” ним не є ні в розумінні здорового глузду, ні законодавства України. Юридично це взагалі нікчемна історія, бо нічого спільного з процедурою в Україні вона не має.
Крім того, згідно із законодавством України, під час воєнного стану ніякі референдуми не проводяться.
У березні 2022 року набрав чинності закон, який вніс зміни до кримінального кодексу, де передбачена стаття за колабораціонізм. В якій зазначається, що предметом злочину є підтримка тим чи іншим способом окупаційної влади на окупованих територіях.
Відповідальність для членів так званих “виборчих комісій”
Якщо розглядати роботу так званих “виборчих комісій”. По суті члени таких комісій – це організатори псевдореферендумів. Їм загрожує від 5-10 років ув’язнення. Якщо вони ще займаються політичною та інформаційною діяльністю (ч.6 ст.111-1) на окупованих територіях, то їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
Ще такі дії можуть кваліфікувати як державну зраду або посягання на територіальну цілісність. Тобто, є цілий пул кримінальних статей, які можуть бути застосовані до таких людей. Тож у сукупності за ці дії люди можуть отримати до 15 років ув’язнення.
Треба розуміти, що колабораціонізм – це умисні дії. Бо як можна бути членом так званої комісії неумисно? Ймовірно, що у рідкісних випадках можна буде довести, що людина робила це під примусом. Але це складне питання.
Склад злочину вже є у тому, якщо людина є членом так званої комісії. При цьому вона може не вживати якихось активних дій. І тут вже є кримінальна відповідальність. Так само, коли людина обіймає якусь посаду при окупаційній владі. Якщо є посада — це вже злочин. Отже, люди мають розуміти, що відповідальність все одно настане. Сьогодні — це тимчасово окуповані території, але потім буде зовсім інша історія, коли території звільнять.
На Донеччині членкиня “виборчої комісії” отримала реальний термін
У 2021 році на Донеччині суд апеляційної інстанції визнав винною жінку, яка була членкинею так званої виборчої комісії. Вона отримала 5 років позбавлення волі. На той момент ще не було статті про колабораціонізм, але це кваліфікували як посягання на територіальну цілісність. І це при тому, що суд першої інстанції дав їй умовний термін, а апеляційний вже вирішив, що вона має відбувати реальне покарання.
Дізнайтеся більше: Акторку-колаборантку з Херсону Ружену Рубльову засудили до 10 років тюрми
Крім того, є інститут заочного засудження, тож люди можуть отримати заочні вироки.
Чи є відповідальність для “виборців”
Статті щодо тих людей, які голосують на псевдореферендумах, у Кримінальному Кодексі немає. Є стаття щодо таких злочинів, як державна зрада, посягання на територіальну цілісність.
Дії “виборців”, які голосують на псевдореферендумах, можуть кваліфікувати по різних статтях. Проте проблема полягає у тому, що встановити умисел такої людини є проблематичним. Якщо ж буде зафіксовано, що громадяни, які активно будуть виступати на підтримку агресора (наприклад, кричати, що вони за росію, мати відповідні значки, брати участь у так званих “зборах”) та ще й голосувати, їх можуть притягнути до відповідальності.
Сам факт голосування можуть кваліфікувати як пособництво державі-агресору (ст. 111-2). Покарання за цією статтею — від 10 до 12 років позбавлення волі.
Важливо пам’ятати, що псевдореферендуми – це театр абсурду ще й з кримінальною відповідальністю на виході. Тож за будь-яке пособництво окупаційній владі рано чи пізно наступить покарання.
Читайте також: Чиновник-колаборант Олег Царьов: екснардеп з Дніпра заочно отримав 8 років ув’язнення
***
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.