Міська влада Дніпра не зважає на права містян, тому вирішила ще у 2023 році заборонити заходити в будівлю міськради та відвідувати відкриті заходи, у тому числі і сесію. Подібні заборони є необґрунтованими та порушують закони України. Щоб відновити права містян, “ГромКонтроль” звернувся до суду.
ГО “Платформа Громадський Контроль” домоглася скасування рішення Бориса Філатова про недопуск людей до міської ради. Зокрема, волонтерів, військових та їх родичів не пускали до приміщення під час проведення сесій, що дуже сильно обурювало людей.
Чому містяни не могли потрапити на сесії Дніпровської міськради
5 липня 2023 року мерія оприлюднила розпорядження міського голови Дніпра щодо впровадження особливого пропускного режиму в умовах воєнного стану, який обмежує доступ до будівлі міськради.
Варто зазначити, що у цьому розпорядженні є пункт, у якому зазначається: “На період дії воєнного стану призупинити видачу одноразових електронних карток, які дають право доступу до адмінбудівель Дніпровської міськради та її виконавчих органів”.
Раніше, коли люди хотіли пройти у будівлю міської ради, вони надавали документи, а їм видавали одноразову електронну картку. Таким чином вони потрапляли до будівлі.
У міськраді Дніпра не хочуть обговорювати суспільно важливі питання
Якщо містяни хочуть, щоб депутати розглянули петицію “Гроші на ЗСУ”, вони мають право на вільний доступ до сесійної зали. Проте вони навіть не можуть виступити, бо їх не пропускають у будівлю міськради.
Ми вважаємо, що це маніпуляція, яку використовують з тією метою, щоб не чути незручних питань та фактично проводити сесії у закритому режимі.
Тому що питання до міськради все-таки є. Зокрема, про депутатів міськради, які виїжджали за кордон нібито у відрядження, а насправді встигли у цей період відпочити на Мальдівах. Проте поставити такі питання під час сесії не було можливості через розпорядження міського голови.
У цій історії важливим моментом є те, що людей мають допускати на сесії міськради — це один з базових аспектів демократії. Тому що громадяни мають право висловлюватися щодо важливих питань, за які голосують депутати, — наприклад, щодо підвищення тарифів, внесення змін у генплан міста, забудови парків, насипів у Дніпрі тощо.
Зокрема, у грудні 2023 року жодної людини не допустили на сесію, коли приймали бюджет на 2024 рік. Це також є порушенням прав громадян.
При цьому варто відмітити, що у той же час депутати на територію міськради заїжджають на автівках.
Також практикували і такий підхід — людям обіцяли, що їх пустять на сесію, заводили у кабінет, де вони могли побачити трансляцію цього заходу, але у саму сесійну залу не допускали.
Воєнний стан — це дуже гарна відмовка, якою користується міська рада, щоб не чути гострі питання про статки депутатів та інші порушення, які викликають резонанс у суспільстві.
Що змінилося після рішення суду
“ГромКонтроль” звернувся до суду, щоб відновити права містян щодо відвідування сесій міськради.
Суд тривав з весни до 27 листопада 2024 року. В результаті суддя виніс рішення про те, що розпорядження Бориса Філатова було незаконним та скасував його.
Після рішення суду людей вже стали запускати на сесію міськради, проте це теж виглядало як “допуск з обмеженнями”. Бо люди не могли безперешкодно зайти у сесійну залу. Вони перебували на балконі та спостерігали за сесією через скло.
Варто зазначити, що скло там встановили саме для цього, бо раніше там його не було. Ми вважаємо, що це також є порушенням прав громадян.
Досі залишається незрозумілим, чому людей не пускають у сесійну залу? Бо місця там є, а люди мають повне право бути присутніми та виступати при ухваленні важливих рішень, які стосуються їхньої громади.
Мабуть, це створює більше незручностей для керівництва міської ради та окремих депутатів, які не хочуть відповідати на неприємні для них питання.
Проте це не є достатньою причиною для того, щоб забороняти людям заходити у будівлю міськради, тим самим порушуючи їхні права.
***
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.