У вересні 2024 року департамент житлово-комунального будівництва Кам’янської міськради віддав тендер на 130 млн грн запорізькій фірмі, яка примудрилася завищити ціни на будматеріали на 106%! Такі переплати при частковій перевірці кошторису виявив “ГромКонтроль”.
Нашу аналітику частково підтвердила моніторингова група “Прозорість і підзвітність” Дніпропетровської ОВА у своїх висновках. В результаті її засідання, суму закупівлі знизили на 17 млн грн. Проте і тут є нюанс, бо фактично її зменшили за рахунок виключення окремих позицій, а не виявлених завищень на будматеріали.
Фірма, якій пощастило виграти тендер на 130,2 млн грн з реконструкції наукового ліцею ім. Анатолія Лигуна, — ТОВ “Запорізький Тепло-Енерго Проєкт” (37167460).
Ціни у кошторисі завищили більше ніж на 100%
У жовтні 2024 року ми проаналізували кошторис та перевірили частину будматеріалів на 36 млн грн. З них виявили завищення на 18,6 млн, що на 106% вище ринкових цін. Скоріше за все, про економію та оптові ціни тут ніхто не чув.

Найбільша ж переплата була по каучуковій крихті. У кошторисі підрядник вказав, що 1 кг коштує 375 грн, проте в іншій закупівлі цього ж замовника вартість такого самого матеріалу — 87,64 грн/кг.
Отже, тільки по цій позиції ціну завищили майже у 4,5 раза, а саме на 4,2 млн грн.
Крім того, цей же департамент Кам’янської міськради провів ще один тендер з реконструкції іншого корпусу ліцею. У липні 2024 року договір уклали з “Запорізьким тепло-енерго проєктом”. За ці роботи фірма мала отримати 25,8 млн, але згодом суму зменшили до 23,7 млн.
Ми вибірково проаналізували позиції у кошторисі з ремонту ліцею у Кам’янському на 3,6 млн грн та виявили переплати на 1,7 млн. Найбільше завищення було на металопластикових вікнах.
Ціна, вказана у кошторисі — 7675,83 грн/м2, але ринкова ціна таких вікон — 4073,7 грн/м2. Тож переплата тільки на вікнах сягає 669 тис. 169,13 грн, а це завищення майже у 2 рази. По цій справі маємо перші позитивні новини, бо 26.02.2025 поліція розпочала розслідування щодо ймовірного порушення.
Виявляється, що раніше фірма теж завищувала ціни. За інформацією “Запорізького центру розслідувань”, на тендері з реконструкції Палацу творчості у Запоріжжі, переплати сягають 3,35 млн грн. Ціни, вказані у кошторисі, перевищують ринкові у 1,5-4 рази. Тож маємо справу зі “справжнім фахівцем” із завищення цін.
Перевірка тендеру з реконструкції ліцею у Кам’янському від Дніпропетровської ОВА
Цікавий факт, що кошторис у цьому тендері також перевірила робоча група Дніпропетровської ОВА “Прозорість та підзвітність”. Вона виявила завищення цін практично на усі будматеріали у цьому тендері, про що стало відомо у листопаді 2024 року.
Моніторинг виявив, що ціна матеріалів перевищувала ринкову від 24 до 63%. Зокрема, переплату виявили на таких матеріалах, як пісок, лінолеум, плити для утеплення приміщень та підвісної стелі, штукатурці тощо. Після чого вартість реконструкції ліцею переглянули.
Тож у жовтні суму тендеру зменшили до 113 млн 174 тис. 231 грн. В цілому завдяки моніторингу вдалося зекономити 17 млн. І це вже позитивні новини для бюджету Кам’янського! Принаймні, хтось зробив висновки, хоч і не відразу.
Проте, за інформацією видання “Наші Гроші”, майже все зменшення суми відбулось за рахунок обладнання. Зокрема, з нової підсумкової відомості зникла частина меблів та спортивного інвентарю, інтерактивні проєктори, телевізор тощо. При цьому ціни будматеріалів не змінились.
Отже, зниження суми тендера не дуже сильно вплинуло на потенційну корупційну схему, адже її зменшили не за рахунок виявлених завищень на будматеріалах.
Приклади завищення цін на тендері з реконструкції ліцею у Кам’янському
Силіконово-силікатна фасадна штукатурна суміш Baumit StellaporTop 2K. Вказана вартість 1 т суміші у кошторисі — 250 000 грн з ПДВ. Водночас ринкова вартість 1 т матеріалу буде коштувати 111 тис. 200 грн. Ціну завищили відносно ринкової у 2 рази.
Необхідна кількість — 5,23125 т, загальна вартість — 1 млн 307 тис. 812,5 грн з ПДВ. Проте загальна вартість при вказаній ринковій ціні — 581 тис. 715 грн. Тож переплата на штукатурці складає 726 тис. 97,50 грн.
Каучуковий гранулят — вказана ціна за 1 кг — 375 грн з ПДВ. Порівняли цей кошторис з ще одним по іншій закупівлі цього ж департаменту. Там відпускна ціна за такий самий гранулят — 87,64 грн/кг. Отже, тут ціну завищили майже у 4,5 раза.
Необхідна кількість, зазначена у кошторисі, — 14 958 кг, загальна вартість — 5 млн 609 тис. 250 грн з ПДВ. Тобто, за ринковою ціною 87,64 грн/кг загальна вартість має бути 1 млн 310 тис. 919,12 грн. Отже, по цій позиції переплата становить 4 млн 298 тис. 330,88 грн. Цікаво ж у Кам’янському “покращують” освітню інфраструктуру ще й за кошти європейських партнерів.
Інформацію щодо переплат перевіряє поліція
Важливо розуміти, що на цей об’єкт виділяють кошти, які надають міжнародні партнери в рамках Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (проєкт “Програма з відновлення України”). Такий потенційний “розпил” коштів ми вважаємо цинічним та неприпустимим. Треба розуміти наскільки важлива довіра до України міжнародних партнерів, бо від цього залежить, чи будуть вони і надалі надавати допомогу нашій державі на інші проєкти.
У грудні 2024 року поліція відкрила справу щодо переплат на тендері за нашою заявою. На даний час слідство триває, а “ГромКонтроль” спостерігає за рухом справи. Сподіваємось на продуктивність правоохоронців, тому що винні особи мають понести покарання за порушення закону.
***
Публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного фонду на підтримку демократії (NED). Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та NED.