Ми на зв’язку

Слобожанська селищна рада та корупція із грошима європартнерів

Слобожанська селищна рада підписала договорів на 282 млн грн на будівництво, де залучаються кошти міжнародних партнерів (Європейський інвестиційний банк) та кошти державного бюджету. Тільки частковий аналіз цих закупівель показав завищення цін на 16 млн грн.

Тож розберемо декілька прикладів, як зловживають коштами Європейського інвестиційного банку, та які ще трапляються типові зловживання. Також розповімо про реакцію правоохоронців та бездіяльність ДАСУ щодо потенційної корупції в смт Слобожанське під головуванням Івана Камінського.

Будівництво ЦНАП та лікарні зі шлейфом корупції

Фірма «Теллор-груп», яку повʼязують з братами Дубінськими, на початку 2024 року взялась за зведення Центру надання адміністративних послуг в смт Слобожанське (UA-2023-12-12-018447-a).

А також компанія проводить будівництво лікарні в селі Олександрівка (UA-2023-12-12-015080-a).

За цей час по обох закупівлях майже нічого не було зроблено.

Натомість «ГромКонтроль» виявив ряд фактів, які можуть свідчити про корупцію у Слобожанській громаді.

Факт 1. Завищення цін на 30-50%

Чиновники Слобожанської селищної ради можуть бути дотичними до корупції із грошима європартнерів. Подекуди ціни на певні матеріали були завищені на 50% (по актах виконаних робіт).

По ЦНАПу ми проаналізували Акти виконаних робіт по 11 позиціях на 2 млн грн. Переплат було виявлено на 550 тис. грн. Ціни були завищені на 38%, в порівнянні з ринковими.

Наприклад, 204 блоки для фундаменту майбутньої адмінбудівлі ТОВ «Теллор-груп» закуповувала по 2 787 гривень за штуку.

Хоча на ринку за такий блок просять 2 050 гривень.

В результаті з бюджету сплачено на 36% більше, ніж можна було сплатити. І така сама ситуація по інших десяти закупівлях. 

Будівництво лікарні в селі Олександрівка не пасе задніх у перегонах із “розпилу” бюджетних коштів.

Аналіз Актів виконаних робіт по 6 позиціях на 1,1 млн грн показує, що державі завдано збитків на 366 тис. грн.

Переплати в порівнянні з ринковими цінами становлять 50%

Наприклад, за метр кубічний бетонної суміші ТОВ «Теллор-груп» платила 4 460 гривень, хоча на ринку такий самий бетон можна купити за ціною 2 850 гривень за метр кубічний. Переплата — 56%.

Факт 2. Забезпечення договору від підрядника на 5 млн грн: гроші не потрапили до бюджету громади через дії чиновників

Чиновники Слобожанської селищної ради на користь ТОВ «Теллор-груп» відмовилися від двох Банківських гарантій по забезпеченню договору завбільшки 5,1 млн грн.

Будівництво ЦНАПу у Слобожанському
ЦНАП у Слобожанському

ЦНАП в селищі Слобожанське3 340 537 гривень. Лікарня в селі Олександрівка1 788 813 гривень. Що це як не корупційна діяльність посадовців у Слобожанській громаді?

В серпні 2024 року сторони розірвали обидва договори.

Але за умовами договору було передбачено, що якщо підрядник не виконує договір, то його кошти по забезпеченню договору мали б перераховуватись замовнику.

Проте замовник не зробив необхідні дії, щоб отримати 5,1 млн грн назад.

Посадовиця Слобожанської селищної ради Наталія Плющій звернулась до банку з проханням повернути 5 129 350 гривень Банківської гарантії ТОВ «Теллор-груп».

Голова Слобожанської селищної ради Іван Камінський
Голова Слобожанської селищної ради Іван Камінський

Дивна позиція. Може фірма все звела, а ми не помітили? Ні. Просто отримали гроші назад, хоча нічого не зробили і не мали б отримувати Банківську гарантію назад.

Фактично, Наталія Плющій відмовилась від 5 129 350 гривень, які мала б отримати Слобожанська селищна рада.

Про відмову від Банківської гарантії мав знати і голова Слобожанської селищної ради Іван Камінський.

Але він не вжив заходів, щоб очолювана ним тергромада отримала додаткові 5 129 350 гривень Банківської гарантії. Хоча ця територіальна громада платить Івану Камінському 1 425 732 гривень заробітної плати на рік.

Такі дії посадовців можуть свідчити про їх тотальну некомпетентність або про те, що корупція у Слобожанській громаді — звичне явище.

Бездіяльність ДАСУ та кримінальні справи

Фактично, підрядник зриває підряди за кошти європейських партнерів.

Напряму за це мають нести відповідальність:

1) Голова Слобожанської селищної ради — Іван Камінський.

2) начальниця Відділу з питань будівництва Слобожанської селищної ради — Наталія Плющій;

3) Завідувачка сектору організації та проведення закупівель відділу з питань будівництва Слобожанської селищної ради — Марина Гришко.

Будівництво лікарні в Олександрівці
Будівництво лікарні в селі Олександрівка

Наразі правоохоронці проводять розслідування по фактах завищення цін та дивних маніпуляцій з коштами по забезпеченню договору (5,1 млн грн).

Натомість дивує бездіяльність ДАСУ.

ДАСУ за пів року наших звернень так і не спромоглися вжити дієвих заходів і розпочати перевірки.

ДАСУ не хоче перевіряти факти завищення цін при проведенні закупівель. Бездіяльність ДАСУ фактично сприяє імовірним корупційним діянням у Слобожанській селищній раді.

Подібну позицію сповідує й Міністерство розвитку громад та територій України, яке обирає обʼєкти на які спрямовують європейські кошти.

Нові тендери та завищення цін

1) По лікарні і ЦНАП провели нові закупівлі наприкінці 2024 року. ЦНАП за 64 147 255 гривень мала звести ТОВ «САКТІ ПЛЮС» (ЄДРПОУ 30192710), а лікарню — ТОВ «ДНІПРОЮЖСТРОЙ-П.Г.С.» (ЄДРПОУ 43052586) за 33 425 655,52 гривень.

Але частковий аналіз цін в цих закупівлях по кошторисах показує завищення цін на 6,3 млн грн.

2) Вже у 2025 році підписано новий договір на 167 млн грн з залученням коштів європейських партнерів по реконструкції двох корпусів Слобожанської центральної лікарні (UA-2024-10-25-008906-a).

В цій закупівлі ми частково проаналізували ціни по кошторису і знайшли завищення майже на 8 млн грн.

Замість висновків:

1) Закупівлі по завищеним цінам призведуть до того, що ми з вами будемо у подальшому виплачувати ці гроші, адже це кредитні кошти, які виділяються Україні.

2) Європейський інвестиційний банк через такі зловживання з грошима може в подальшому не тільки призупинити виділення коштів на ці обʼєкти Слобожанській селищній раді, а й взагалі переглянути умови виділення коштів для Дніпропетровської області або України.

3) Треба не забувати героїв, які так відносяться до європейських грошей (Іван Камінський, Наталія Плющій, Марина Гришко, Вікторія Глінка).

Також буде цікаво:

Розкрадання єврогрошей у Троїцькій громаді на Дніпропетровщині

Суму тендеру з ремонту ліцею у Камʼянському зменшили на 17 млн

Схема завищення цін на тендерах з облаштування дитячих майданчиків у Дніпрі

***

Публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного фонду на підтримку демократії (NED). Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обовʼязково відображає погляди Європейського Союзу та NED.

ПОДІЛИТИСЯ

Партнери створення публікації