У листопаді прокуратура оголосила підозру посадовцям одного з КП Дніпровської міськради та підрядникам щодо розкрадання понад 5 млн грн бюджетних коштів на облаштуванні дитячих і спортивних майданчиків. Хто, ймовірно, має відношення до цієї схеми та яким майном володіє — читайте у публікації.
Схема розкрадання коштів на тендерах з облаштування дитячих майданчиків
У листопаді пресслужба обласної прокуратури повідомила, що у заволодінні понад 5,3 млн грн на облаштуванні дитячих і спортивних майданчиків підозрюють директора та ексдиректора одного з КП Дніпровської міськради та чотирьох підрядників.
Ми проаналізували 59 закупівель за 2 останніх роки. Загальна вартість цих закупівель — 79 млн грн.
Ми порівняли вартість закупівель по одній позиції із ринковими цінами. За нашими підрахунками, ціни завищили на 32 млн грн, тобто на 40%.
У 2023 році на ці закупівлі виділили 50 млн грн, з них 21 млн — виявлені завищення. У 2024 році, який ще не закінчився, виділили 28,4 млн, а завищення склало близько 10,7 млн грн.
Візьмемо для прикладу гумову плитку 500х500х30 мм, яку зокрема закупляли для облаштування майданчиків. Ринкова вартість однієї плитки 255 грн. Тобто вартість 1 кв. м. буде 1020 грн. А вартість у закупівлях складає 2 812 грн, тобто завищення десь у 2,7 рази.
Що відомо про директорів КП та підрядників
Саме КП “Розвиток територій міста” останні роки займалося облаштуванням майданчиків. Його нинішній директор Ігор Нікітін, а екскерівник — Олександр Чуб.
Згідно з декларацією, заступник керівника “Розвиток територій міста” — Антон Юрченко.
Він також є помічником депутата міськради Юрія Коробова, а раніше був директором КП “Спорт Дніпро”, яке теж займалось облаштуванням дитячих майданчиків.
Тобто у “Спорт Дніпро” Юрченко був директором, а Коробов та його дружина — заступниками директора у певні роки.
Також ми проаналізували статки підприємців, які перемогли на даних тендерах з облаштування майданчиків.
Серед них — ФОП Кристина Мец. За останні роки вона прикупила квартиру та нежитлове приміщення, загальною площею 77 кв.м. Нерухомість розташована у ЖК “Щасливий”. За 2023 рік у неї виявили завищення цін десь на 3 млн грн.
Ще один підприємець — ФОП Олександр Костенко, у якого також є квартира та нежитлова нерухомість у тому ж ЖК “Щасливий” на 115 кв.м.
Також є фірма “Дніпрожим”, з якою укладали угоди щодо облаштування майданчиків. У цій фірмі серед бенефіціарів — Ірина Костенко, ймовірно, що вона є родичкою Олександра Костенко. В неї є також нерухомість у ЖК “Щасливий” на 109 кв.м.
Цікавий збіг, що троє постачальників купляють нерухомість в одному місці. Крім того, підприємці Мец та Костенко співпрацювали також і з КП “Спорт Дніпро”.
Майно та доходи родини Юрія Коробова
Згаданий вище депутат міськради від “ОПЗЖ” Юрій Коробов також може бути дотичний до цієї схеми.
З декларацій відомо, що Коробов та його дружина Дарья Коробова декілька років працювали у комунальному підприємстві “Спорт Дніпро”.
У 2021 році вони придбали будинок у Дніпрі на Підстанції — його площа становить 233 кв.м. Задекларована вартість 538 тис. 591 грн, а ринкова — близько 8 млн грн.
У 2018 році дружина Коробова купила автівку Porsche Cayenne 2017 року випуску за 2,5 млн грн. У 2019 році Дарья Коробова купила ще одну машину — BMW X3 2018 р.в.
Ринкова вартість BMW — близько 44 000 доларів (1,8 млн грн). Проте таких статків в них не було, щоб придбати такі автівки.
Також нам стало відомо, що раніше Коробов був фігурантом іншої справи, яка стосувалась розбою (ч. 4 ст. 187 КК України).
Після чого Коробов змінив своє прізвище на прізвище дружини. Раніше його прізвище було — Мастіпанов.
Ми проаналізували декларації родини Коробова за дев’ять років, у середньому вона отримувала 200 тисяч гривень на рік.
Це ще один цікавий випадок, як можна придбати будинок за 8 мільйонів та Porsche Cayenne за 2,5 млн, бо не всі можуть витрачати більше, ніж заробляють. Але, можливо, ми чогось не знаємо, і це якийсь виграш у лотерею або неочікуваний “подарунок” на день народження.
Чи має понести відповідальність керівник департаменту, якому підпорядковане КП “Розвиток територій”?
Важливо розуміти, що КП “Розвиток територій міста” підпорядковується Департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики Дніпровської міськради.
Керівник департаменту Артем Нідєлько мав би бути в курсі закупівель, які проводить підприємство. Тому виникає питання до міськради — чи буде звільнено керівника департаменту, чи буде для нього якась відповідальність, або все залишиться як раніше.
Тому чекаємо реакції міської ради на цей злочин та відповідних дій щодо керівників КП та департаменту. Чи складе свої повноваження депутат Юрій Коробов — теж незрозуміло. Хоча це було б логічним, але не для усіх.
Важливо розуміти, що відбулась розтрата коштів з міського бюджету. А це, зокрема, кошти платників податків, тому громада в першу чергу має бути зацікавлена, куди та на що направили гроші та чи використали їх за призначенням.
Розголос подібних історій може допомогти притягнути винних до відповідальності. Тому очікуємо на активні дії від правоохоронців та міської ради, бо усі мають дотримуватися закону, особливо посадовці.