Запорізька лікарня швидкої допомоги у 2023 році вирішила провести капремонт сховища травматологічного корпусу за 17 млн грн. Без конкурсу обрали переможцем місцеву будівельну компанію та віддали їй підряд. Виявилось, що підрядник через інші фірми пов’язаний з депутатом Запорізької міської ради від партії “Єднання”, а також з колишнім радником Єрмака та екс заступником мера Запоріжжя.
Судячи з усього, цій компанії вдалось покласти у кишені “кругленьку” суму, тому і акти виконаних робіт приховали. Але все-таки, через суд, ми їх отримали, а частковий аналіз показав, що підрядник як мінімум у 6(!) разів завищив ціни на матеріалах у порівнянні з ринковими. А це явні ознаки корупції у Запоріжжі на ремонті укриття в лікарні. Мабуть, рахувати тут явно ніхто не вміє – ні чиновники, ні будівельники. Деталі цієї потенційної корупційної історії – читайте у матеріалі “ГромКонтролю”.
Договір на ремонтні роботи уклали у грудні 2023 року з запорізькою фірмою ТОВ “РСУ-СТРОЙ” (35064859). Згодом суму договору зменшили, підряднику виплатили 12,2 млн грн.

Той факт, що переможця обрали без конкурсу, вже викликає сумніви у прозорості процесу.
І до того ж показувати копії актів виконаних робіт тут ніхто не спішив, адже насправді хотіли приховати витрати на ремонт.
Аргументація була ну зовсім не логічна – буцімто це інформація з обмеженим доступом через те, що стосується об’єкта критичної інфраструктури та закладу охорони здоров’я, а розголошення даних може становити загрозу для життя пацієнтів та інших осіб.
Цікаво, як може загрожувати життю пацієнтів вартість будматеріалів? Але враховуючи шалені завищення цін, мабуть, посадовці відчували, що ризикують понести за це відповідальність…
Тож ми звернулись до суду, який визнав незаконною відмову у наданні інформації та зобов’язав медзаклад відповісти на наш запит.
Космічні завищення цін на ремонті укриття у Запорізькій лікарні швидкої допомоги
Акти ми все-таки отримали та провели вибірковий аналіз на 3,9 млн грн. В результаті виявили, що переплата на ремонті Запорізької лікарні швидкої допомоги становить майже 3,3 млн. Отже, ціни завищили майже у 6 разів відносно ринкових.
Наприклад, фільтр поглинач придбали за 186 881,53 грн, коли на ринку вартість одного фільтра – 8000 грн. Отже, тільки на цій позиції ціну завищили у 23 рази відносно ринкової, а саме майже на 180 000. На 12 фільтрах ціну завищили на 2,1 млн грн.
Судячи з таких шалених переплат, потенційна корупція тут процвітає, тим часом Олег Великий та Ірина Віцина спокійно підписують договори. Чи могла не знати про можливу корупцію Ірина Віцина, яка нині очолює лікарню? Можливо і так, хоча з неї це не знімає відповідальності.
Противибуховий пристрій для сховища закупили за 100 913,53 грн. Проте на ринку вартість одного такого пристрою становить 22000 грн. Отже, ціну завищили у 4,5 раза. На 4 пристроях переплатили 315 654,13 грн.
Перетворювач частотний придбали за 62 147,88 грн. Але на ринку такі коштують 10 990 грн. Отже, ціну завищили практично у 6 разів відносно ринкової. Всього на 3-х перетворювачах переплатили 153 473,64 грн.
Відповідальний за цю закупівлю в.о.медичного директора Олег Великий, який підписував договір 27 грудня 2023 року. Також відповідальність за тендер несе нинішня директорка лікарні Ірина Віцина, яка підписала додаткову угоду у грудні 2024 року та Вікторія Терновська, яка проводила закупівлю.
Ми двічі у 2025 році зверталися з заявами до правоохоронців щодо потенційних порушень, проте витяг з ЄРДР нам ще не надіслали.
Статки відповідальних за ремонт укриття у Запорізькій лікарні

Цікаво, що Ірина Віцина у деклараціях за 2023 та 2024 рік не вказує, яку зарплату отримує її чоловік. Сама ж вона придбала автівку Мерседес GLE 250 2018 у січні 2023 року, але її вартість теж не вказує. Наразі такі авто коштують 1-2 млн грн.
І от цікаво, що купити вона її могла лише за накопичення, відкладені у 2022 році, проте їх у неї не було, а заробила вона 972 357 грн. Чоловік її отримав у тому році набагато менше – 268 367 грн. Тож в Ірини грошей на таку автівку не вистачило б, враховуючи що цілий рік ще треба було жити на якісь кошти. Це може казати про спробу приховати свої доходи чи заощадження.
Що “приховала” Ірина Віцина
А ще в декларації Ірини Віциної дечого не вистачає – всього-на-всього власної квартири, будиночка матері та землі чоловіка. Вона вказує у декларації будинок чоловіка та матері. Але тим часом у неї є квартира (35,25 кв.м.), куплена у 2004 році за адресою – Запоріжжя, вулиця Шкільна (Героїв Сталінграду),46. Вказана у реєстрі вартість – 23 345 грн. Вартість занижена як мінімум на 100 тисяч, враховуючи ріст долара майже у 8 разів. Наразі по цій вулиці квартири коштують від 1 млн грн.
У декларації вказала, що у матері Людмили Віциної є будинок, але площа та дата набуття права власності не вказана.
У матері є два будинки, які вона отримала на правах спадщини у Запоріжжі:
- провулок Глибокий (226,3 кв.м.). Вартість – 1 210 546 грн. Власницею стала у 2011 році.
- вулиця Радіонова (68.6 кв.м.). Власницею стала у жовтні 2023 року.
А ось чоловік отримав будинок у подарунок у далекому 2007 році. Плюс з 2014 року у нього є земельна ділянка у Запорізькій області у с. Матвіївка по вул. Незалежності, 33, про яку у декларації ні слова немає.
Зв’язки ТОВ “РСУ-Строй”
Ремонт сховища виконувала запорізька фірма ТОВ “РСУ-СТРОЙ” (35064859), якою керує Дмитро Стратіус. Її співвласники – Олександр Шаповалов (90%) та Ігор Алексєєв (10%).
ТОВ “РСУ-Строй” пов’язана з компаніями МК “Сфера” та ТОВ “Ділайн інжиніринг” через спільних менеджерів та діяльність. У свою чергу ТОВ “Ділайн інжиніринг” раніше належало уповноваженій особі ГО “Запорізька скеля” Світлані Погрібній, а ця організація тісно пов’язана з представниками комбінату “Запоріжсталь”у владі Запоріжжя, про що повідомляли “Наші гроші. Запоріжжя”.

Керівником громадської організації є депутат Запорізької міськради Олександр Онищенко від “Партії мера Володимира Буряка “Єднання”. Також він є секретарем комісії з питань регуляторної політики, розвитку підприємництва, торгівлі та послуг. За даними реєстру громадських об’єднань, до керівних органів ГО ”Запорізька скеля” також входить Роман Омельянович.
Раніше був керуючим справами виконавчого комітету Запорізької міської ради, заступником мера Запоріжжя, був помічником гендиректора “Запоріжсталі”. До 2024 року був радником керівника ОП Андрія Єрмака.
У минулому, а саме з 2016 року Оніщенко був помічником депутатки міськради, обраної від проросійської партії ”Оппоблок” Ніни Гурської (під час повномасштабного вторгнення перейшла на бік ворога). У січні 2023 року Запорізька обласна прокуратура повідомила Гурській про підозру у колабораційній діяльності (ч. 3 ст. 111-1 КК України).
Статки депутата Оніщенко
Цікаво, що в Оніщенко з 2019 року були заощадження у розмірі 3 млн грн, які він зберігав у готівці. У 2024 році сума різко скорочується до 400 000 грн. При цьому він нічого не купляє і гроші нікому не позичає/не дарує, принаймні не зазначає цього у декларації.
І навіть походження цих 3 млн не дуже зрозуміле, адже річний дохід Оніщенко становить менше 1 млн грн. До того ж у готівці він також незмінно з 2019 року зберігає 6000 євро та 60 000 доларів.
У людини з таким самим ПІБ як в Олександра Онищенко є земля та 2 квартири у Запоріжжі, які він не вказав у декларації.
Квартира площею 44.68 квадрати знаходиться по вул. Щасливій, 13. Купив він її у 2017 році. Ще одна квартира (64,09 кв.м.) – по вул. Північне шосе, 5а. Став співвласником у 2005 році, його частка ⅕.
Отже, ця ситуація є яскравим прикладом того, як бюджетні кошти, призначені для важливих соціальних об’єктів, можуть бути використані для збагачення посадовців та підрядників через завищення цін та непрозорі схеми закупівель. Історія має всі ознаки корупційної схеми у Запоріжжі, яка заслуговує на увагу правоохоронних органів та громадськості.
***
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Читайте також:
“Розпиляли” 5 мільйонів грн на будівництві укриттів у Коблевому та Рибаківці
Миколаївська фірма “наварила” 32 млн на відбудові лікарні у Баштанці
Фірма з орбіти депутата Полтавської міськради завищила ціни на ремонті укриття у Херсонській лікарні