Ми на зв’язку

Переплати майже на 44 млн та “золоті” труби: ремонт водопроводу у Широківській громаді з завищенням цін на 160%

У 2023 році Широківська сільська рада вирішила, що звичайний ремонт водопроводу — це занадто буденно. Тому замовили “золотий” водогін від Запоріжжя до села Лукашеве за скромні 125 мільйонів гривень. Щоб не морочити собі голову зайвими клопотами, провели тендер без зайвої конкуренції.

Ми глянули на акти виконаних робіт і виявили, що 43,9 мільйона гривень просто “випарувалися” на піску та трубах. До речі, пісок, мабуть, доставляли чартером з Мальдів, бо коштує він у шість разів дорожче ринкової ціни. Труби ж — майже як люксові авто, тільки довші. Тож це явні ознаки того, що корупція у Широківській громаді, ймовірно є, але поліція не спішить відкривати провадження. Тож виникає питання, чи має відношення до потенційної корупції Денис Коротенко, який очолює сільську раду.

Договір щодо реконструкції водопроводу (UA-2023-07-28-009021-a) уклали на 125 млн грн, які вже виплатили підряднику. Відповідає за цю реконструкцію голова Широківської селищної ради Денис Коротенко, який підписав договір, а також головна спеціалістка з публічних закупівель Ірина Вікторівна Макаренко, яка проводила закупівлю.

Причиною відсутності конкуренції на тендері могли стати умови участі. Адже замовник вимагав від учасників наявності виконання аналогічного договору, а також обов’язкового огляду об’єкта власним коштом. Скаргу на такі умови розглянули, проте замовник її відхилив.

Крім того, ДАСУ виявила порушення під час моніторингу цієї закупівлі, але тільки щодо суми забезпечення тендерної пропозиції, замовник же відповів, що просто сталася помилка.

А ось переплат у ДАСУ чомусь не побачили..    

Корупція у Широківській громаді: на ремонті завищили ціни на 163%

Широківська громада Запорізької області
Широківська громада Запорізької області

Ми вибірково проаналізували 27 позицій в актах виконаних робіт на суму 70,8 млн грн та виявили переплату аж на 43,9 млн грн!!! А це завищення цін у 2,5 рази, тобто на 163%.

Особливе здивування викликав пісок. Напевно, він був не простий, а, скажімо, з білосніжних пляжів Домінікани — з доставкою гелікоптером через Атлантику. Як же інакше пояснити, що ціну завищили майже у 6 разів!!!

Хіба що разом з піском у вартість включили райський відпочинок на узбережжі. Ніяк інакше як корупцією у Широківській громаді це не назвеш. Причому, скоріш за все, тут мають бути у змові підрядник та посадовці Широківської селищної ради, яку очолює Денис Коротенко. Отже, про потенційну корупцію Коротенко повинен знати, адже саме він підписував договір.

Пісок закупляли по 2 237,90 грн/м3, коли на ринку він коштує 377 грн (вартість на момент аналізу). Здається, що підрядник поставив максимальну ціну, адже на ринку можна знайти і дешевше, тим паче що це оптова закупівля. Загалом за 4667 “кубометри” піску переплатили 8,6 млн грн.

На трубах для водогону у Широківській громаді переплатили 4,5 млн грн

Труби sdr-17 (315×18,7 мм) закупили за 3 762,44 грн/м, проте їхня вартість на ринку за погонний метр – 1 952 грн. Тобто це завищення майже у 2 рази від ринкової ціни. За 2526 м труб переплатили 4,5 млн грн.

Ще один вид труб sdr-26 (315×12,1 мм) закупили за 3 136,90 грн/м. На ринку ціна за погонний метр становить 1245 грн (при цьому оптова ціна при закупці від 150 м – 1100 грн). Отже, як мінімум це завищення у 2,5 раза від ринкової ціни.

Навіть за роздрібною ціною за 16 239,76 м труб в цілому переплатили 30,7 млн грн. А при оптових цінах це переплата на 33 млн грн, і в цьому разі завищення майже у 3 рази.

Загалом — рівень. Стиль. Класика. Тепер ми точно знаємо: коли в Україні кладуть труби й сиплють пісок, це відбувається з такою розкішшю, що навіть у Нью-Йорку позаздрять цій щедрості.

Правоохоронці не спішать розслідувати переплати на ремонті водопровода на Запоріжжі

Поліція затягує розгляд нашої заяви та поки не хоче відкривати провадження. Ми звернулися до суду, але й там нам було відмовлено. Ми наголошували на тому, що правоохоронці не внесли інформацію до ЄРДР про можливе привласнення бюджетних коштів під час реконструкції водогону. Суд встановив, що заява була зареєстрована належним чином, її розгляд триває, тому факт бездіяльності не підтвердився. 

Широківський селищний голова Денис Коротенко
Широківський селищний голова Денис Коротенко

Крім того, у лютому 2025 року ми подали заяву щодо переплат на тендері до НАБУ, проте також не отримали відповіді щодо розпочатого розслідування.

Тож  ми звернулись до Вищого антикорупційного суду (справа №991/1297/25) та просили зобов’язати уповноважених осіб НАБУ розглянути заяву та внести відомості до ЄРДР.

Однак скаргу повернули, оскільки справа не підпадала під юрисдикцію ВАКСу: компанія є приватною, посадові особи не належать до категорій високопосадовців, а ймовірна сума збитків не перевищує встановлений поріг, тоді мова йшла про завищення на 5,8 млн грн.

Схоже, суди просто вирішили, що мільйони — це дрібниці та не варті уваги… Але ми на цьому не зупинилися і відправили у кінці травня повторну заяву до НАБУ про завищення на 43,9 млн грн. Наразі чекаємо на реакцію по цій заяві.

Що відомо про підрядника “Запоріжбудгруп”

Фірма ТОВ “ЗАПОРІЖБУДГРУП” (43754663), яка теж, ймовірно, дотична до потенційної корупційної схеми, на будівельному ринку з серпня 2020 року.  

На момент проведення тендеру (включно до 2025 року) кінцевим бенефіціаром та керівником значився Павло Чорний.

З 2020 по 2023 рік компанія була зареєстрована у Запоріжжі, потім “переїхала” на Київщину (Петропавлівська Борщагівка, вулиця Велика Кільцева, 4Б, кабінет 210).

Також за цією з адресою зареєстрована компанія ТОВ “Анстрой Проект” (43377889), співвласником якої був Павло Чорний разом до 2025 року з Оленою Шуваєвою, Артемом Ічетовкіним і Віталієм Баландіним.

До 2025 року Чорний був співвласником ТОВ «Тепло». Серед співвласників також є Антон Шуваєв (чоловік Олени Шуваєвої) – екскомунальник. Відомо, що Артем Ічетовкін раніше працював інженером на «Запоріжжяобленерго», а Антон Шуваєв очолював насосну станцію «Павло-Кічкас» на КП «Водоканал». Ці підприємці вже не вперше займаються відновленням комунального господарства Запоріжжя.

Також є дві фірми зі схожою назвою “Анстрой (зараз – “Апалуза Юа”) – власником був Павло Чорний до 2025 року, до 2021 – Шуваєв. “Анстрой лімітед” (зараз – “ТІХАНДЖІ ЕЛЕЙС”) – раніше власником був Антон Шуваєв.

У матеріалі «Наші гроші. Запоріжжя» від 28 вересня 2020 року Павло Чорний згадується як один з учасників групи ФОПів, які системно брали участь у тендерах щодо ремонту тротуарів у Запоріжжі з ознаками узгоджених дій.

Статки посадовців, відповідальних за тендер

Ірина Макаренко, яка також може бути дотична до корупційної схеми справжній приклад скромності та фінансової стриманості. У декларації в неї лише одна скромна квартирка на 42,9 кв. м. у Запоріжжі. Взяла вона її в іпотеку у 2007 р. 

Проте з реєстру нерухомості ми дізналися, що  в Ірини у 2019 році, з’являється ще одна скромна квартирка  у Запоріжжі (вул. Ольги Кобилянської, 5) майже 38 “квадратів” — бо, як відомо, одна маленька квартира — добре, а дві — ще краще.

Тим часом її чоловік, Віталій Макаренко, теж не сидів без діла.

У нього теж дві квартири у Запоріжжі: одна квартира у спільній власності (½ частки) з 2011 року площею 56.35 кв.м (вулиця Комунарівська, 58).

Ще одна належить йому на підставі свідоцтва про право власності з 2006 року. Вона знаходиться по вул. Ентузіастів, 11. Частка – ⅓. Справжній колекціонер скромного житла!

Єдине дрібне непорозуміння — вся ця житлова колекція чомусь не засвітилася в деклараціях посадовиці. Ну але хто ж веде облік якихось там квартир…І, звісно ж, це може свідчити про наміри приховати свої доходи.

Незадеклароване майно у декларації селищного голови Дениса Коротенко

Селищний голова Денис Коротенко теж дещо “загубив” у декларації. Всього-на-всього невеличку квартирку на 108.28 “квадратів” синів Дем’яна та Даніеля Коротенко та ще купу нерухомості другого сина.

Квартира знаходиться по вул. Патріотичній, 64. Отримали вони її у подарунок 20.03.2024. Квартиру з такою ж площею Коротенко вказував у більш ранніх деклараціях, але не писав, кому  з членів сім’ї вона належить. З 2019 року у деклараціях цю нерухомість не вказував. У цій квартирі раніше був прописаний Денис Коротенко, а також за цією адресою зареєстрував фірму, яка раніше йому належала.

У свої 23 роки Даніель Коротенко вже є співвласником 5-х компаній. В одній з них співвласником раніше був його батько. Також Даніель веде бізнес з давньою бізнес-партнеркою батька, депутаткою Широківської ради Ганною Кислинською.

Крім цієї квартири, у Даніеля вистачає нерухомості – купа земельних ділянок, які він здає в оренду, будиночок, квартирка, гараж та приміщення.

Квартира сина голови Широківської сільради Дениса Коротенко
Будинок по вул. Гагаріна у Запоріжжі

Приміщення у Запоріжжі по вулиці Парамонова, 6 він придбав 18.04.2024. Має право спільної власності.

Будинок площею 181.59 кв.м. у селищі Сонячне (Запорізька обл.) по вулиці Ясна він прикупив 19.10.2023.

Гаражний бокс (326 кв.м.) у Запоріжжі, по вул. Верхній, 1а він купив 19.04.2023.

Чотирьохкімнатну квартирку прикупив 30.11.2022. Знаходиться вона у Запоріжжі по вул. Гагаріна, 3. Площа житла – 147.9 кв.м. І всього цього теж у декларації не вказано.

Схоже, у Широківській громаді винайшли новий спосіб стимулювати економіку — купувати пісок майже по ціні золота, труби ж тут такі дорогі, що, мабуть, по них має тексти не вода, а шампанське з самої Франції .

А відсутність конкуренції на тендері — це ж не проблема, це “турбота” про стабільність переможця. Поліція, на жаль, не поспішає з розслідуванням. Тож, з огляду на масштаб виявлених переплат, ситуація потребує широкого суспільного розголосу.

***

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Також буде цікаво:

“Розпиляли” 5 мільйонів грн на будівництві укриттів у Коблевому та Рибаківці

Реконструкція водоводу на Запоріжжі: ціни на будматеріали завищили на 27,5 млн грн

ПОДІЛИТИСЯ