Ми на зв’язку

Розкрадання єврогрошей на Дніпропетровщині

Останні роки проводять багато ремонтів шкіл та лікарень за кошти Європейського інвестиційного банку на мільярди гривень. Для того, щоб ці роботи були завершені, використовують запобіжник забезпечення договору. Підрядник кладе в банк 5% від суми договору та отримує кошти, коли виконує весь договір.

Наприклад, у 2024 році було оголошено закупівлю на 97 млн грн по ремонту садочка “Івушка” в Підгородньому. Але підрядник за рік майже нічого не зробив, тому договір було розірвано, а Підгороднє отримало майже 5 млн грн по забезпеченню договору. Це позитивний приклад, до якого ми також долучалися.

Але у нас є приклад Троїцької сільради, тож розберемо як вона “схематозить”.

тендери Prozorro

1) У 2019 році вона оголошує закупівлю з ремонту Привовчанської школи за кошти ЄІБ на 27 млн грн. Всі роботи мають виконати за рік. На рік роблять і забезпечення договору.

Але підрядник не вкладається в терміни, тому договір продовжують, але не продовжують його забезпечення.

2) У 2021 році роблять ще одну закупівлю на 2 млн грн, щоб вже точно він все виконав.

3) У 2022 ремонт не закінчено, тож Троїцька сільрада розриває договори, але підрядник не несе фінансових штрафів, адже забезпечення договору сільрада не продовжила. Паралельно правоохоронці відкривають провадження по факту завищення цін.

4) У 2023 році проводять ще одну закупівлю на 7 млн грн. Ми аналізуємо ціни по цій закупівлі, і бачимо, що багато позицій завищені відносно ринкових на 80%. На основі нашої заяви по завищенню починають працювати правоохоронці.

Читайте також про інші кейси щодо міських та сільрад, які намагаються приховати інформацію по тендерах.

Тобто через дії голови Троїцької сільради Олега Чуприни та Ірини Гречки, яка проводила тендери, довелося провести додаткові закупівлі на 9 млн грн, і є велика вірогідність значного завищення цін.

І це все відбувається за кредитні кошти ЄІБ. Ці гроші пізніше доведеться повертати державі.

Завищення цін у Троїцькій сільраді — це системна проблема. Наприклад, по договору  2024 року з утеплення Писарівської гімназії за кошти ЄІБ ми також побачили завищення. Ми зробили часткову перевірку по 18 позиціях.

Акти виконаних робіт
Акти виконаних робіт. Фото ілюстративне

На ринку їх загальна вартість становить 2,8 млн грн, але за документами по ним сплатили 5,9 млн грн. Тобто, це завищення близько 110%.

Наприклад, мінвату товщиною 150 мм купили за 541 грн/м², проте ринкова ціна — 182 грн. А це завищення майже у 3 рази.

Так само ціни на металочерепицю, бруси та утеплювачі завищені майже у 2 рази.

Наразі більшість державних структур  не хочуть помічати такі завищення. Сільрада мовчки підписує акти виконаних робіт з завищеними цінами, Міністерство  розвитку громад та територій теж не помічає цього, а Держаудитслужба завищення цін не бачить.

Дізнатися більше: Завищення цін на закупівлях “Аульського водоводу” — ще одна схема розкрадання бюджетних коштів на Дніпропетровщині

Поки хоч якось це фіксує поліція та НАБУ. Але коли Єврокомісія і Європейський інвестиційний банк почнуть перевіряти, як витрачають їхні кошти, вони сильно здивуються бездіяльності більшості державних структур.

***

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного фонду на підтримку демократії (NED). Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Платформа Громадський Контроль» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та NED.

ПОДІЛИТИСЯ

Партнери створення публікації