Останнім часом у Дніпрі проходять наймасовіші розслідування щодо діяльності посадовців міськради за часів мерства Бориса Філатова. У міськраді по-своєму трактують слідчі дії — Філатов стверджує, що таким чином правоохоронці систематично тиснуть на посадовців та місцеву владу. У цьому матеріалі розповідаємо, у чому ж саме звинувачують чиновників.
Посадовця міськради підозрюють у завищенні цін на паркування
У вересні прокуратура та інші правоохоронці повідомили, що ціни на парковки у Дніпрі були завищені у 6 разів.
У цьому підозрюють заступника міського голови Ігоря Маковцева. За рішенням суду, його відсторонили від посади на 2 місяці.
Кошти за паркування у Дніпрі отримує компанія «Паркт Сервіс Группе», яка має зв’язки із Кіпром. Тарифи, які встановили, мали б обґрунтувати. Але міськрада не надала аргументів щодо необґрунтованості тарифів.
Читайте також: Як оскаржити штраф за паркування та незаконну евакуацію автівки
Також є питання щодо того, чому кошти отримує фірма, якій виділили шматочок дороги, яку обслуговує місто. Сама ж компанія не вкладається в те, щоб підтримувати ці ділянки у належному стані.
Справа щодо завищення цін на фіктивний піар Дніпровської міськради
Також правоохоронці повідомили про завищення цін на тендерах на піар Дніпровської міськради на 34 млн грн. Матеріали мали публікувати у медіа та соцмережах.
Коли ми досліджували публікації щодо діяльності міськради, то не побачили необхідної кількості новин. В багатьох випадках одна публікація коштувала від 4 до 7 тис. грн, які розкидували по різних групах у соцмережах. Проте це дивні ціни для невеликих груп.
Наразі немає інформації щодо того, чи оголосили підозри комусь з посадовців міськради.
Варто зазначити, що витрачання таких сум на піар місцевої влади під час війни не є доцільним використанням бюджетних коштів.Особливо, коли мова йде про підозру у розтраті цих коштів.
Справи по закупівлях на потреби ЗСУ
Правоохоронці повідомили, що один з директорів департаментів міськради, яким виявився Олександр Чудновський, закуповував прилади нічного бачення та тепловізори за завищеними цінами — від 30 до 100% вище від ринкових.
Також правоохоронці провели серію обшуків у декількох підприємствах міськради та повідомили, що посадовці завищили ціни на закупівлях обладнання для тероборони. Збитки становлять майже 1,8 млн грн.
Філатов оголосив «інформаційну війну» правоохоронцям та частково блокує допомогу ЗСУ
На початку жовтня мер Дніпра опублікував відео, в якому публічно звинуватив правоохоронців у смерті свого ексзаступника Михайла Лисенка, в якого, за офіційною версією, стався інфаркт.
Також Борис Філатов звинуватив їх у систематичному тиску на міськраду. Таким чином міський голова оголосив інформаційну війну СБУ та іншим правоохоронцям. Міський голова Дніпра Борис Філатов. Фото: УП
Крім того, він заявив, що нібито саме правоохоронці блокують допомогу ЗСУ. Зокрема, він каже, що міськраді «фактично заблокували можливість закуповувати дрони для армії».
Водночас самі військові пишуть дописи щодо того, що міськрада відмовляє у допомозі, бо співробітники, які проводили закупівлі, перебувають під слідством, а правоохоронці перешкоджають у допомозі армії.
Але це не заважає міськраді оголосити тендер у жовтні на проведення поточного ремонту доріг на 83 млн грн. Ці кошти можна було б перерахувати військовим, бо у 2024 році на ремонт доріг Дніпра вже витратили 848 млн грн.
Міськрада може напряму передати кошти на потреби ЗСУ
Проте важливо розуміти, що міськрада може надати субвенцію з місцевого бюджету на потреби військових. Це можна зробити двома способами – перерахувати кошти обласній військовій адміністрації або напряму на рахунки військових частин.
Зокрема, у жовтні 2024 році були такі субвенції – депутати виділили понад 62 млн грн військовим частинам.
Навіть якщо міськрада не може проводити закупівлі, вона може передати кошти, а військові частини самі придбають те, що їм потрібно. І міськрада не має ухилятися від цієї можливості.
Виїзд за кордон посадовців міськради
У середині вересня у ЗМІ з’явилась інформація про те, що депутати Сергій Пустовий та Євген Кривошеєв від партії «Пропозиція», а також Каміль Примаков від «Європейської солідарності» відпочивали на Мальдівах.
Депутати мали взяти участь у міжнародній конференції з відновлення міста, але замість цього поїхали із дружинами та подругами на курорт на Мальдівах.
Цікаво, що дозволи на виїзди підписує керівництво міськради. Ми попросили мерію надати копії цих документів, але отримали відповідь, що їх усі вилучили правоохоронці.
Тим часом як посадовці міськради мають перейматися питаннями відбудови міста після систематичних російських атак, представляти Україну на міжнародній арені та працювати над побудовою довіри серед міжнародних партнерів, вони нехтують своїми обов’язками.
Ми вважаємо, що це показова ситуація та такі випадки мають отримувати розголос, щоб виборці розуміли, за кого віддають свої голоси та хто буде представляти їхні інтереси протягом наступної каденції.
Міська влада має надати публічні пояснення, а відповідальні — отримати реальне покарання
Зважаючи на те, що посадовці не надали публічних пояснень щодо вказаних справ, то виникає питання щодо прозорості діяльності міської ради.
Міська рада каже, що вироків немає, але цим має займатися суд та прокуратура. Наразі ж ми не побачили активних дій прокуратури щодо доведення вини у цих справах. Тому це питання до прокуратури, чи буде вона спроможна довести ці справи до вироку.
Відсторонення посадовців — це крок у правильному напрямку, чого не було раніше, тож це хороші прецеденти. Але також справа має дійти до суду, а винні понести реальну відповідальність, особливо коли мова йде про розтрату бюджетних коштів. Це показові ситуації для міста, тож їх не мають відкладати на роки або просто «зам’яти».
Крім того, міська влада має бути підзвітна громаді та надати публічні пояснення.