Вже протягом дев’яти місяців міськрада не може розглянути петицію “Гроші на ЗСУ”. Мер Дніпра Борис Філатов блокує розгляд цього питання, а тим часом з міського бюджету продовжують виділяти кошти на рекламу та інші послуги, які не є такими вже й доцільними під час війни.
Що відомо про петицію “Гроші на ЗСУ”
Приводом для цієї ініціативи стало те, що перед прийняттям бюджету на 2024 рік люди побачили, що на ЗСУ планували виділити не таку вже й велику суму у порівнянні з іншими видатками. На той момент мова йшла про близько 350 млн грн.
Тому жителька Дніпра створила петицію, в якій просила перекинути на ЗСУ гроші, які, зокрема, планували направити на піар міськради. Авторка зазначила, що виділення грошей на ці послуги не є доцільним під час війни, бо це ніяк не наближає країну до перемоги.
За петицію проголосували 3000 містян. Це доволі значна кількість людей, які підтримали цю ініціативу.
Це навіть більша кількість голосів ніж та, які отримала частина депутатів, коли їх обирали виборці. Частина депутатів отримали близько 1800 голосів, що є значно меншим показником.
Борис Філатов відмовив громаді у розгляді петиції на підтримку ЗСУ
4 грудня 2023 року, коли на сесії міськради розглядали питання щодо ухвалення бюджету на 2024 рік, містян не допустили на сесію. Також депутати не стали розглядати петицію на підтримку ЗСУ.
Петицію “розглянули” 20 грудня, але людей знову не допустили у сесійну залу. Мер у той же день написав пост про те, що депутатський корпус відмовився розглядати цю петицію.
“Ретельний аналіз її підписів продемонстрував, що це фактично є елементом російського ІПСО, спрямованого на дестабілізацію ситуації в прифронтовому місті. Петицію, авторка якої вже 4 роки проживає у США, та не може з’явитись на сесію, підписали десятки ботів. Ще близько 250 голосів належать росіянам”, – написав Філатов.
Крім того, він заявив, що передав інформацію щодо цього до СБУ.
Все це схоже на смішну спробу заблокувати розгляд петиції, але ще й таким чином, ніби натякаючи на те, що дніпряни ну аж ніяк не могли підписати таку ініціативу. Ймовірно, що росіянам це було якраз невигідно. Це очевидно для багатьох українців та дніпрян, але не для Бориса Філатова.
Петицію мали розглянути на сесії, проте це не входило у плани міськраді. Тому вони потягнули час, фактично ж розглядати нічого не стали.
Але містяни на цьому не зупинились, а звернулись до організації “Платформа Громадський Контроль”, яка і пішла до суду від імені громадян.
Що вирішив суд
Суду надали документи, що усі петиції можуть підписувати тільки громадяни України. Також надали підтвердження по людях, які підписали петицію, – у них був ЕЦП та усе інше.
У кінці травня суд першої інстанції оголосив рішення щодо справи по петиції щодо підтримки ЗСУ. Суд зобов’язав Бориса Філатова належним чином розглянути петицію, поставивши це питання на голосування.
15 серпня суд другої інстанції підтримав рішення першої, тобто зобов’язав розглянути петицію “Гроші на ЗСУ” під час сесії.
Після чого міськрада повинна була винести це питання на сесію.
Повторний “розгляд” петиції “Гроші на ЗСУ” міською радою
Філатов доручив керівнику департаменту забезпечення діяльності міськради Олександру Литвину підготувати проєкт рішення, що той і зробив.
Цікаво те, що міськрада виносила рішення щодо підтримки інших петицій. Зокрема, мова йде про “Захистити жителів Індустріального району від шкідливих викидів підприємства “Потоки”, “Патрулювання спальних районів міста” тощо.
У випадку ж петиції “Гроші на ЗСУ” ми побачили рішення не про її підтримку, а всього-на-всього про розгляд.
Згідно із законом, міськрада мала не розглянути, а винести на голосування питання щодо підтримки або непідтримки петиції. Те що вони зробили – це черговий випадок порушення закону та імітація виконання рішення суду.
Крім того, у рішенні міськради не було опису пропозицій, які були вказані у петиції щодо можливості перерахування коштів на потреби військових.
Яким чином можна було збільшити допомогу армії
В певному обсязі міськрада допомагає армії, проте ми вважаємо, що вона має можливість виділяти більше коштів, скоротивши певні не дуже доречні витрати.
Наприклад, в деяких районах кладуть асфальт, де немає великого трафіка. Подібні та видатки можна було б перенаправити на допомогу ЗСУ. У першу чергу через те, що питання захисту міста має стояти на першому місці, ніж ремонт дороги або реклама.
Оскільки міськрада не виконала рішення суду, то “Громконтроль” пішов до виконавчої служби.
Чому Філатов не розглядає петицію в підтримку ЗСУ
Міськрада вже 9 місяців “успішно” вдає, що питання щодо допомоги ЗСУ не існує. Хоча містяни проводять постійні акції протесту та вимагають від депутатів міськради, щоб вони розглянули питання щодо виділення більшої частини коштів на потреби армії.
Цікаво, що ми навіть провели аналіз, як допомагають ЗСУ інші міста України у 2024 році. Виявилось, що Дніпро у цьому списку посідає 13 місце. З бюджету виділяють всього 3-4% коштів, коли є міста, які направляють 10-11%.
Крім того, є питання до міста Покровськ на Донеччині, що розташоване недалеко від кордону Дніпропетровської області. Навесні та влітку цього року там проводили закупівлю квітів, а ось чомусь фінансування робіт з встановлення укріплень відклали на осінь. Наразі ж лінія фронту наблизилася, а ситуація загострилась – триває евакуація місцевих жителів, потяги туди вже не ходять. Обстріли теж посилились.
Схоже на те, що міська рада не хоче ставити це питання на розгляд, щоб депутати чітко визначились зі своєю позицією. Вони могли поставити це питання на голосування, а депутати – підтримати або ні.
До того ж депутати могли винести на розгляд якусь альтернативну ініціативу. Зокрема, перенести деякі видатки на потреби військових. Наразі ж продовжують проводити тендери (на білборди, рекламу), які фінансуються з міського бюджету. важливо розуміти, що це кошти громади.
Ми в черговий раз бачимо, як міська рада порушує суспільний інтерес та закони України, не виконуючи судові рішення. Незрозуміла позиція міської влади та депутатів у цьому питанні – невже безпека містян не настільки важлива, як рекламні послуги, викладання бруківки та піар міськради? Особливо зараз, коли лінія фронту ще ближче наблизилась до кордону Дніпропетровської області.
Фактично міська рада боїться політичної відповідальності, тобто публічного розгляду цього питання.